27 Οκτ 2008

Χωρίς να παίξει σε φουλ ρυθμούς, ο Οίακας κέρδισε και στο τελευταίο φιλικό πριν την έναρξη του πρωταθλήματος τον Αργοναύτη με 66 -54. Απόντων των Παπαχαραλάμπους και Λιακόπουλου και με τους Καζά και Κοτσόβολη να παίζουν συντηρητικά, λόγω των πρόσφατων τραυματισμών τους, ο Οίακας ξεκίνησε μάλλον νωθρά τον αγώνα και βρέθηκε να χάνει στο πρώτο δεκάλεπτο με 9 -13.

Από εκεί και πέρα με πρωταγωνιστές τους Α.Κατσούρη, Κουτσόπετρα, Κατσαλούλη και Ρεκουνιώτη η ομάδα ανέβασε ταχύτητα, αλλά ο Αργοναύτης παίζοντας την γνωστή καλή του άμυνα αντεχε και κρατούσε τη διαφορά. Το δεύτερο δεκάλεπτο τέλειωσε με 14- 14 και το ημίχρονο με 23 -27.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλό του Οίακα. Εξαιρετική άμυνα , κυριαρχία στα ριμπάουντ και ανεβασμένη ευστοχία από την περιφέρεια έφεραν το σκορ στο τέλος της 3ης περιόδου στο 48 -37 (δεκάλεπτο 25 -10). Το τελευταίο δεκάλεπτο απλά συντηρήθηκε η διαφορά και οι πολλές αλλαγές και από τις δυο ομάδες δεν μετέβαλλαν τη διαφορά. Χαρακτηριστικό των πολλών επιλογών που έχει φέτος ο Οίακας (και χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη τις ελλείψεις) είναι το γεγονός ότι στο παιχνίδι έπαιξαν 13 διαφορετικές πεντάδες.

Στα θετικά του παιχνιδιού τα 9 τρίποντα, τα 33 ριμπάουντ, τα 10 κλεψίματα και τα σχετικά ικανοποιητικά ποσοστά στα σουτ (50% σε δίποντα - τρίποντα, 70% στις βολές). Στα αρνητικά τα 20 λάθη, τα 4 μόνο επιθετικά ρημπάουντ. Καλύτεροι από τον Οίακα οι Αδριανός Κατσούρης (15π. , 3τρ, 3 ασ, 6λ.) , Κοτσόβολης (13π., 3 κλ., 4λ), Κατσαλούλης ( 12π, 1τρ, 5ρ, 4ασ, 1λ) , Ρεκουνιώτης (9π, 7ρ, 1τρ, 2κλ, 2ασ) και Κουτσόπετρας (9π, 3τρ, 5ρ, 3ασ, 1κλ). Έπαιξαν ακόμη Τάσος Κατσούρης(1), Μπακάλης(3), Καζάς (4), Τατούλης και Δ.Παλλαντζάς.