2 Μαρ 2008

Η αρχή είναι το ήμισι του παντός , λένε και οι παίδες του Οίακα το πέτυχαν σήμερα - έστω και με αρκετό άγχος - απέναντι στην ΑΕΚ Αργους στο Αργος, παίρνοντας τη νίκη με 45 -49 , στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής της β' φάσης του πρωταθλήματος Αργολιδοκορινθίας.
Κάνοντας το 9 -0 νίκες στα τελευταία εννέα παιχνίδια ο Οίακας κέρδισε για δεύτερη φορά φέτος την ΑΕΚ και για πρώτη φορά στην έδρα της. Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με την ΑΕΚ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα με 13 -10.
Ακολούθησε ένα 10λεπτο όνειρο για τον Οίακα που με ηγέτες τον Ντάσκα και το Μούγιο έκανε 7 αιφνιδιασμούς και με ένα 6 -25 εκτόξευσε το σκορ στο ημίχρονο στο 19 -35.

Στο δεύτερο ημίχρονο με σωστή συντήρηση δυνάμεων, αλλά και εμφανή την κούραση παικτών που είχαν παίξει και χθες στο ανδρικό (Ντάσκας, Παλλαντζάς) η ομάδα έδειξε και πάλι (στην άμυνα κυρίως ) τον χαρακτήρα νικητή που έχει φέτος και επιβλήθηκε τελικά με 45-49.

Καλύτερος παίκτης του γηπέδου ο Χρηστος Μουγιος και απο κοντά ο Τάσος Ντάσκας. Καλύτεροι απο την ΑΕΚ ο Τότσικας και ο Δέδες.

Ρεσιτάλ διαιτησίας απο τους Γιώργο Τσιάνο και Νίκο Ζάρκο.

Τα δεκάλεπτα : 13-10 , 6 -25, 14 -6, 12 -8
ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ : Σαλαπάτας 4, Γαλάνης 2, Δέδες 14 (2), Παναγόπουλος, Κολιατσόπουλος 8, Τσότσικας 15, Μητρόπαπας 2, Θηβαίος

ΟΙΑΚΑΣ : Γκίκας 1, Παλλαντζάς 1, Ντάσκας 16, Βλασερός 9 (1), Κούτρης 4, Γεωργαντάς , Μούγιος 18