5 Ιαν 2014

Ο πρώτος τελικός του πρωταθλήματος εφήβων ΕΣΚΑ-Κ έγινε το βράδυ της Κυριακής 05/01/20013 στο κλειστό του Ναυπλίου, ανάμεσα στον Οίακα Ναυπλίου και τον ΚΑΟΚ Παλαίμων. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα της Κορίνθου μπροστά στο σκορ με ένα πόντο.

Η ομάδα του Οίακα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έχτισε διαφορά αρκετών πόντων, την οποία όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο τελείωσε με σκορ 28-27 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε ένα νευρικό παιχνίδι, λόγω της κρισιμότητας του, χωρίς να παιχτεί ελεύθερο και θεαματικό μπάσκετ, από δύο ομάδες που έχουν υψηλή ποιότητα παιχτών αλλά και υψηλή ποιότητα προπονητών στον πάγκο τους. Το σκορ κρίθηκε στις λεπτομέρειες και η ομάδα της Κορίνθου πήρε στο τέλος το προβάδισμα, το οποίο καλείται τώρα να υπερασπιστεί στην έδρα της.

Δεκάλεπτα: 18-13, 10-14, 10-14, 14-12